Sierpniowy bilans kontroli legalności zatrudnienia

  • 5.09.2017, 19:08 (aktualizacja 05.09.2017 19:15)
  • por. SG Mirosława Aleksandrowicz Rzecznik Prasowy - koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej
Sierpniowy bilans kontroli legalności zatrudnienia Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w miesiącu sierpniu przeprowadzili 32 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. W 13 przypadkach stwierdzono naruszenia przepisów w zakresie powierzania i wykonywania pracy przez obcokrajowców w przedsiębiorstwach na terenie powiatu braniewskiego, gołdapskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, oleckiego, olsztyńskiego oraz ostródzkiego.

Ogółem kontrolą objęto 450 cudzoziemców. W większości byli to obywatele Ukrainy, którzy wykonywali pracę w budownictwie, transporcie, rolnictwie, gastronomii i zakładach produkcyjnych.

W toku prowadzonych czynności stwierdzono, że 26 obcokrajowców pracowało nielegalnie na terytorium Polski.

W następstwie ujawnionych nieprawidłowości skierowano do Sądów Rejonowych 10 wniosków o ukaranie pracodawców. W analizowanym okresie wobec 12 pracodawców zostały wydane wyroki sądowe o ukaraniu karą grzywny na łączną kwotę prawie 37 tys. zł.

Funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili, że naruszenia przepisów najczęściej występowały w zakresie powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom bez wymaganego zezwolenia, bez zawarcia z nimi stosownej umowy o pracę, bądź pracodawcy powierzali pracę cudzoziemcom na innych warunkach niż określone w zezwoleniach na pracę.

por. SG Mirosława Aleksandrowicz Rzecznik Prasowy - koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe