Rosjanie chętnie zaopatrują się w Polsce w artykuły spożywcze

  • 4.09.2017, 19:21
  • redakcja onLiveTV.pl
Rosjanie chętnie zaopatrują się w Polsce w artykuły spożywcze

Rosjanie z Kaliningradu robią większe zakupy w Polsce niż rok temu. Wartość towarów zgłoszonych przez Rosjan na granicy była o ponad 2,5 mln zł większa niż rok temu – podała Izba Celna w Olsztynie.    

Rosjanie często przyjeżdżają do Braniewa i oddalonego 44,5 km Elbląga. Mogą oni zrobić zakupy znacznie niższych cenach niż w Kaliningradzie. Rosjanie wskazują, że w Polsce jest większy wybór towarów niż w Rosji.

Jak podaje Izba Celna w Olsztynie wartość i ilość zakupów dokonywanych przez Rosjan w Polsce można ocenić patrząc na statystki dotyczące liczby dokumentów TAX FREE.  „Rachunki te przedstawione są polskim celnikom przez Rosjan wywożących towarów z Polski do Rosji”.     

 W okresie 1-17 grudnia 2014 r. Rosjanie zgłosili celnikom 6,9 tys. rachunków na kwotę 5 mln 128 tys. zł, gdy w roku 2015 odpowiednio - 9,6 tys. rachunków na kwotę 7,8 mln zł.

Rosjanie wywożą z Polski przede wszystkim żywność: mleko, twarogi, sery, mięso i wędliny. Rosjanie kupują też dużo towarów dla dzieci, odżywki, pieluchy, ubranka. Odzież, po żywności, jest drugim najpopularniejszym segmentem towarów. Oprócz tego alkohol – np. wina gazowane, whisky. Kupują też sporo elektroniki. Rosjanie  najczęściej docierają do miejscowości w pobliżu granicy - do Bartoszyc i Braniewa oraz oddalonego o 44,5 km Elbląga.

Mimo że Rosjanie robią więcej zakupów w polskich sklepach, to jednak w całym kończącym się roku ruch na granicy polsko-rosyjskiej zmalał w porównaniu z rokiem 2014.

 W 2014 r. służby odprawiły w sumie ok. 6,5 mln osób, teraz, do 17 grudnia 2015 – ok. 5,9 mln.

Od 1 stycznia do 17 grudnia 2014 roku liczba rachunków TAX FREE przedstawionych na granicy wyniosła 216,5 tys., a wartość zakupów wynosiła 198 mln 58 tys. 111 zł, podczas gdy w tym roku w analogicznym okresie, liczba rachunków wynosiła 189,6 tys., a wartość towarów - 171 mln 759 tys. zł

 

redakcja onLiveTV.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe