Weto Prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

  • 26.07.2017, 00:05 (aktualizacja 26.07.2017 00:18)
  • redakcja onLiveTV.pl
Weto Prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa AFP

Przez kilka dni trwały demonstracje i protesty  w największych polskich miastach, przeciwko ustawy przygotowanej o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Demonstracje i protesty które odbyły się w największych polskich miastach dotyczyły ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ludzie którzy uczestniczyli w demonstracjach i protestach chcieli przekonać i powstrzymać prezydenta Andrzeja Dudę od podpisania ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa którą przygotował PiS.  W demonstracjach i protestach uczestniczyli głównie ludzi młodzi którzy chcą żyć w wolnej Polsce. Oprócz tego kilka set osób protestowało w Juracie pod rezydencją prezydencką gdzie prezydent Andrzej Duda wypoczywał na 2 tygodniowym urlopie podczas tych zdarzeń.

Weto Prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że największy wpływ na jego decyzję miały rozmowy z Zofią Romaszewską, która przekonała go co tego, że władza prokuratora generalnego musi zostać ograniczona: — W programie PiS nie było postanowienia o kontroli nad Sądem Najwyższym, ani że Prokurator Generalny będzie decydował kto będzie sędzią, a kto nie — powiedział Duda, narażając się macierzystej partii.

 — Ubolewam nad tym, że projekt ustawy o SN przed złożeniem w Sejmie nie został mi przedstawiony jako prezydentowi i nie mogłem odbyć konsultacji. Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Mam nadzieję, że uda się je przygotować w czasie dwóch miesięcy.

— Powinienem służyć polskiemu narodowi, a wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy. Ale nie może też powodować rozdziału społeczeństwa od państwa. Dlatego zwrócę ustawę o Sądzie Najwyższym i KRS do Sejmu. Muszą zostać poprawione — powiedział przed chwilą prezydent. — Wiem, że ta decyzja będzie krytykowana, być może przez obie strony sceny politycznej, ale podejmuję ją z wielką odpowiedzialnością za polskie państwo. Nie chcę, żeby ta sytuacja się pogłębiała, bo to pogłębia podział w społeczeństwie, a Polska jest jedna". - mówi Andrzej Duda

Na razie nie było jeszcze reakcji ze strony Beaty Szydło ani Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy zamarli w napięciu.  prezydent Andrzej Duda właśnie stracił szansę na reelekcję i znacznie pogorszył sobie notowania w PiS. Jego losy rozstrzygną się tak naprawdę wtedy, kiedy ustawy wrócą na jego biurko po poprawkach.

redakcja onLiveTV.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe